Hymn.jpg

Hymn szkoły

Hymn Szkoły Podstawowej nr 7 im. Hugona Kołłątaja w Białymstoku

W październiku 2020 roku Szkoła Podstawowa nr 7 im. Hugona Kołłątaja obchodziła 101 rocznicę swojego istnienia. Trudny czas w jakim funkcjonowaliśmy nie nastrajał nas do uroczystych obchodów jubileuszu. Unikaliśmy wszelkich zgromadzeń i apeli, ponieważ wszyscy dbaliśmy
o nasze zdrowie i bezpieczeństwo. Jednak mając na uwadze fakt, iż w szczególny sposób cenimy wartości jakie niesie ze sobą ponad 100 - letnia historia szkoły (to właśnie na niej opiera się symbolika tradycji), postanowiliśmy uczcić ten ważny jubileusz w innej formie.

Podczas długich jesiennych wieczorów zrodził się pomysł uczczenia 101 rocznicy istnienia SP nr 7 poprzez stworzenie symbolu, którym jest hymn szkoły. Dzieła podjęło się dwoje artystów: autor tekstu „Nasza Siódemka” Adam Gorajski oraz Barbara Jabłońska, która skomponowała muzykę.

26 października 2020 r. na stronie internetowej szkoły odbyła się jego uroczysta premiera.

22 października 2021 r. 102 rocznicę istnienia SP 7 postanowiliśmy uczcić odśpiewaniem przez wszystkich uczniów hymnu naszej szkoły.
W dobie pandemii i obostrzeń związanych z zachowaniem procedur bezpieczeństwa, było to nie lada wyzwanie.

Uczniowie klas I–III przez długi czas, wytrwale pod opieką swoich wychowawczyń oraz przy wsparciu nauczyciela muzyki powtarzali słowa
i melodię pieśni. Również wiele pracy podczas przygotowań do uroczystości włożyli uczniowie klas IV–VIII, których wspierała pani Izabela Zielińska.

Dnia 22 października o godzinie 11.00 na komendę „Baczność, do hymnu!” otworzyły się we wszystkich klasach drzwi i w murach szkoły od parteru, aż po II piętro zabrzmiały słowa pieśni. Zadrżały mury ponadstuletniej szkoły, prawie 400 uczniów i ich nauczyciele z ogromnym zaangażowaniem wspólnie odśpiewało hymn „Nasza Siódemka”. To było niezwykle wzruszające przeżycie - jesteśmy silni, potrafimy wspólnie podejmować trudne wyzwania, przełamywać bariery i osiągać stawiane cele.

Serdecznie dziękuję artystom - autorom hymnu za inwencję twórczą, ogromną pracę i dar serca dla całej społeczności naszej szkoły.
W plikach poniżej załączam słowa i melodię hymnu SP nr 7.

Anna Wasiluk
Dyrektor SP nr 7

Załączniki:

"Nasza siódemka" - tekst
"Nasza siódemka" - melodia

Hymn szkoły

Nasza Siódemka

Był taki czas lata niewoli, lata wojny,
choć świat zapomniał, naród nasz wciąż szukał dróg,
pamięć powraca w słowach pieśni tej sprzed wieków,
"Za wolną Polskę, za ojczyznę, z nami Bóg".

Od tylu lat wyczekiwana, niepodległa,
a z nią nadzieja, gdzieś na murach krwawy ślad,
Antoniuk trwa, z żelaznej drogi krok do szkoły,
sztandar jak skarb i Pan Piłsudski trzyma straż.

"Bez serc, bez ducha" - nie ma demokracji,
Hugo Kołłątaj - myśl co kruszy mur,
przed laty młyn tu stał, wolności zasiał ziarno,
dziś, stary dzwon skarży się rzewnie - lud czy król.

A teraz my, nasz hymn, nasza siódemka,
cóż, że pod górę, czasem też pod wiatr,
nie zapomina się tych chwil na progu życia,
wiem, że powrócę tu... Powrócę tu nie raz!

Kolejny raz, zabiły nagle wszystkie dzwony,
"Dziwny ten świat" ze wschodu i z zachodu wróg,
marzenia, sny, nie zagojone jeszcze rany,
a przecież można podać dłoń i przejść przez próg.

Już nadszedł czas za horyzontem też jest Ziemia,
przygasa słońce, mleczna droga roni łzy,
młodości daj nam siłę, daj nam skrzydła orła,
zmienimy świat my Wiatrakowa " 7 " my.

"Bez serc, bez ducha" - nie ma demokracji,
Hugo Kołłątaj - myśl co kruszy mur,
przed laty młyn tu stał, wolności zasiał ziarno,
dziś, stary dzwon skarży się rzewnie - lud czy król.

A teraz my, nasz hymn, nasza siódemka,
cóż, że pod górę, czasem też pod wiatr,
nie zapomina się tych chwil na progu życia,
wiem, że powrócę tu... Powrócę tu nie raz!

autor: Adam Gorajski