Biblioteka.jpg

Biblioteka

Biblioteka szkolna
ROK SZKOLNY 2023/2024


kwiecień 2024

XIII MIĘDZYSZKOLNA PARADA POSTACI LITERACKICH

Dnia 15.04.2024r. odbyła się „XIII Międzyszkolna Parada Postaci Literackich”, zorganizowana przez bibliotekę Szkoły Podstawowej nr 15 w Białymstoku. Nasza siódemka reprezentowana była przez dwie uczennice: Magłosię Szugzda (kl.3a) i Hanię Ropiak (kl.3b). Obie dziewczynki zaprezentowały wysoki poziom umiejętności aktorskich. Jury konkursowe nagrodziło je wyróżnieniami. Na scenie zobaczyliśmy ciekawe postacie literackie takie jak: Czerwony Kapturek, Pippi Langstrumpf, Królową Śniegu, Asiunię, Detektywa Pozytywkę, Juliana Tuwima, Cudaczka Wyśmiewaczka, Nele małą reporterkę, czy bohatera książki "Afryka Kazika".

Serdecznie dziękujemy rodzicom, za trud włożony w przygotowania swoich pociech do występu. A nauczycielom prowadzącym życzymy zadowolenia i radości oraz dalszych sukcesów w pracy uczniami.


luty 2024

UROCZYSTE PASOWANIE UCZNIÓW KLAS PIERWSZYCH NA CZYTELNIKÓW BIBLIOTEKI SZKOLNEJ

Dnia 9 lutego uczniowie klas pierwszych wzięli udział w uroczystości czytelniczej z okazji Ślubowania na czytelnika biblioteki szkolnej.

Dzieci zapoznały się z zasadami panującymi w bibliotece, dowiedziały się w jaki sposób wypożycza się książki oraz uczestniczyły w szeregu zabawach, testach, zagadkach dotyczących znajomości literatury dziecięcej. Uczniowie zapoznali się z przedstawieniem „W krainie książek”, przygotowanym przez uczniów szkolnego koła bibliotecznego. Wszyscy chętnie wypowiadali się na temat poszanowania i obchodzenia się z książkami. Dzieci, pozytywnie przeszły test z zasad obowiązujących w bibliotece szkolnej. Następnie złożyli uroczyste przyrzeczenie czytelnika. Otrzymały książki i nagrody rzeczowe. Po zajęciach uczniowie odwiedzili bibliotekę razem z wychowawcami i wypożyczyli pierwsze książeczki.

Mamy nadzieję, że najmłodsi będą nas chętnie i często odwiedzać.

Gratulujemy!


luty 2024

SPOTKANIE Z PANIĄ CELINĄ ZUBRYCKĄ

W ramach akcji „Podlaskie spotkania z pisarzami”, organizowanymi przez CEN w Białymstoku oraz Towarzystwo Nauczycieli Bibliotekarzy Polskich, w dniu 16 lutego odbyło się spotkanie z podlaską pisarką, autorką książek dla dzieci, Panią Celiną Zubrycką. Uczniowie klas I - IV zapoznali się z dorobkiem autorskim Pani Celiny.

Autorka prezentowała slajdy, na podstawie których powstał pomysł na napisanie książki „Królewna na złotym wózku”. Wzruszająca historia o tym, iż zawsze trzeba z życia brać jak najwięcej, niezależnie od tego, co to życie nam przyniesie, bardzo zaciekawiła uczniów.  Przyszli czytelnicy obejrzeli również zabawną, filmową wersję książki „Waldek i biedronki”. Z wielkim zaciekawieniem  oglądali  inne propozycje książkowe: „Tererfere, czyli bajki z dziecięcego pokoju”, „Lalka Lucy” oraz najnowszą propozycję z podlaskiej krainy „Podlaskie bajki tralalajki”.

Dzieci wykazały się dużą wyobraźnią i kreatywnością, zadawały wiele pytań autorce. Na zakończenie wszyscy chętni, mogli zakupić pamiątkowe książeczki z autografem.


listopad 2023

"MAŁA KSIĄŻKA - WIELKI CZŁOWIEK"

Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Instytut Książki rozpoczyna kolejną edycję kampanii „Mała książka – wielki człowiek”, której celem jest promocja czytelnictwa wśród dzieci w różnych grupach wiekowych.

Nasza szkoła po raz kolejny bierze udział w działaniach na rzecz najmłodszych uczniów, którzy dopiero zaczynają naukę w szkole podstawowej. Pragniemy zachęcić najmłodszych uczniów do częstego sięgania po książki i regularnego ich czytania, zarówno samodzielnego, jak i z udziałem najbliższych: rodziców, dziadków, rówieśników, opiekunów i nauczycieli.

Aby zrealizować ten cel, na uroczystości „Pasowanie na czytelnika”, przekażemy najmłodszym uczniom wyprawkę w skład której wchodzą:

- „Wnuczka antykwariusza” – książka autorstwa znanej i cenionej pisarki Justyny Bednarek.

- „Kochasz? Czytaj razem z dzieckiem!” - poradnik dla rodziców i opiekunów, mówiący o korzyściach wynikających ze wspólnego, rodzinnego czytania, a także zbiorem rekomendacji wartościowych książek przeznaczonych dla pierwszaków.

Życzymy Wam, żebyście w 2024 roku odkryli, jakim cudownym darem jest czytanie.

Biblioteka


listopad 2023

ŚWIATOWY DZIEŃ PLUSZOWEGO MISIA

25 listopada obchodziliśmy „Światowy Dzień Pluszowego Misia”. 27 listopada z tej okazji uczniowie klas I-III uczestniczyli w zajęciach bibliotecznych poświęconych obchodom Światowego Dnia Pluszowego Misia. Wszystkim uczniom naszej szkoły towarzyszyły misiowe przytulanki. Uczniowie poznali historię powstania Pluszowego Misia. Słuchali opowiadania „Misja Misia” ze zbioru Grzegorza Janusza. Na podstawie prezentacji, poszerzyli swoją wiedzę o życiu i zwyczajach niedźwiedzi. Sprawdzeniem wiadomości o misiach i niedźwiedziach były: quizy, zagadki i bajki o misiach, odtańczyliśmy także misiowy taniec.

Wspólna nauka i zabawa sprawiła uczniom wiele radości.


listopad 2023

ROZSTRZYGNIĘCIE KONKURSU PLASTYCZNEGO
"MÓJ ULUBIONY BOHATER KSIĄŻKOWY"

W ramach obchodów Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych został ogłoszony konkurs plastyczny dla uczniów klas 1-3 „Mój ulubiony bohater książkowy”. Siódemkowi czytelnicy wykazali się dużą wyobraźnią i kreatywnością przy tworzeniu prac. Spośród wielu uczestników, którzy wzięli udział w konkursie wyłoniono 3 nagrody główne oraz 3 wyróżnienia. Pozostali uczniowie otrzymali podziękowania i dyplomy za udział.


Skład komisji konkursowej:

  1. Joanna Poskrobko
  2. Karolina Frąckiewicz
  3. Katarzyna Boryszewska


Nagrody główne:

I miejsce – Antoni Zalewski 2a
II miejsce – Jan Toczydłowski 3a
III miejsce – Aleksander Gonczaruk 2b


Wyróżnienia:

- Mikołaj Bańkowski 3b
- Gabrysia Nieciecka 1a
- Inka Kwiatkowska 2a


Nagroda dodatkowa:

- Hanna Wityk 4a


Gratulujemy zwycięzcom i dziękujemy serdecznie wszystkim uczniom za udział w konkursie.

 


Biblioteka szkolna
ROK SZKOLNY 2022/2023


czerwiec 2023

KONKURS PIĘKNEGO CZYTANIA

W ramach BIAŁOSTOCKIEGO TYGODNIA CZYTANIA DZIECIOM dnia 06.06.2023 r., odbył się konkurs „Pięknego czytania” twórczości Marii Konopnickiej i Aleksandra Fredry. Konkurs cieszył się ogromnym zainteresowaniem.

Celem konkursu, było rozwijanie zainteresowań czytelniczych wśród uczniów klas młodszych oraz zaprezentowanie wybranego utworu znanych autorów wierszy dla dzieci: Marii Konopnickiej i Aleksandra Fredry. Jury oceniało: poprawność językową i artykulacyjną, tempo i modulację głosu, przekaz artystyczny. Spośród wielu uczestników, którzy zgłosili się do biblioteki szkolnej, wyłoniono i nagrodzono 6 laureatów. Pozostali uczniowie otrzymali dyplomy i drobne upominki za udział.

Nagrody otrzymali:

I miejsce - Łucja Wyrzykowska kl. 3a
II miejsce - Jan Toczydłowski kl. 2a
II miejsce Wiktoria Szałaj kl. 1b

Wyróżnienia:

Maja Jarmacewicz kl. 1a
Jan Grabowski kl. 1b
Hanna Ropiak kl. 2b


czerwiec 2023

ROZCZYTANE PODLASKIE

Włączając się do akcji organizowanej przez Marszałka Województwa Podlaskiego, CEN w Białymstoku, w miesiącu maju i czerwcu w naszej szkole odbywały się spotkania z zaproszonymi do głośnego czytania gośćmi zewnętrznymi i z kadrą szkoły.

Celem akcji było zachęcanie do głośnego czytania dzieciom, rozwijanie zainteresowań czytelniczych uczniów, twórczością autorów związanych z regionem.

W tym roku promowaliśmy twórczość Tomasza Samojlika, uznanego autora komiksów i książek dla dzieci młodszych, który popularyzuje w swoich utworach Puszczę Białowieską.

Przygody „Żubra Pompika” Tomasza Samojlika czytali:

p. Dyrektor Anna Wasiluk
nauczyciele:

Elżbieta Karłuk
Marta Piskowska
Katarzyna Boryszewska
Dorota Sadowska
Monika Krygier
Joanna Poskrobko
rodzice:

p. Julita Grześ
p. Anna Soroka
p. Wojciech Zalewski


Kwiecień 2023

AKCJA "ŻONKILE"
80 ROCZNICA POWSTANIA W GETCIE WARSZAWSKIM

Szkoła Podstawowa nr 7 w Białymstoku zgłosiła swój udział w corocznej akcji "Żonkile" organizowanej przez Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN. W akcji tej wzięły udział zarówno klasy młodsze jak i starsze. Dzień 19.04.2023r., rozpoczęliśmy wręczaniem żonkili całej społeczności szkolnej. Uczennice aktywu bibliotecznego zadbały o to, by rozwiesić plakaty, wykonać gazetkę tematyczną i rozdać żonkile. Dziewczynki z klasy 6a towarzyszyły również bibliotekarzowi podczas prowadzenia niektórych zajęć w klasach młodszych.

Klasy zapoznały się z opowiadaniami: „Pamięć Drobinek” Zofii Staneckiej, "Było - nie ma – jest" Katarzyny Jackowskiej – Enemuo oraz „Strasznie, strasznie”- Pawła Beręsowicza.

Zajęcia miały na celu kształtowanie postaw empatycznych, uczenie się postępowania zgodnego z wartościami dobra, przyjaźni, współczucia i sprawiedliwości, uwrażliwianie na krzywdę i niesprawiedliwość, uczenie się podejmowania w rozmowie trudnych tematów takich jak śmierć, tęsknota, strata. Motywowanie do działania na rzecz dobra innych.

Wszystkim uczniom i pracownikom szkoły serdecznie dziękujemy.


Luty 2023

ŚLUBOWANIE NA CZYTELNIKA

W dniach 08-09.02.2023 r. klasy pierwsze Szkoły Podstawowej nr 7 w Białymstoku, uczestniczyły w uroczystościach czytelniczych z okazji „Ślubowania na czytelnika”. Celem zajęć było: Przyjęcie uczniów w poczet czytelników biblioteki szkolnej.

Uczniowie podczas wspólnych zajęć poznali specyfikę pracy oraz główne zasady obowiązujące w bibliotece. Prezentacja „Jak powstaje książka” uświadomiła uczniom, jak dużo osób musi pracować nad powstaniem książki oraz, że o książki należy dbać i je szanować. Wszyscy chętnie rozwiązywali bajkowe zagadki, quizy, brali udział w zabawie ruchowej. Podsumowaniem zajęć był Test wiedzy o bibliotece i zasadach w niej obowiązujących. Na zakończenie zajęć dzieci złożyły uroczyste ślubowanie i otrzymały pamiątkowe książeczki.

Wszystkim nowym czytelnikom gratulujemy i życzymy udanej przygody z książką.


Listopad 2022

DZIEŃ MISIA

Dnia 25.11.2022 r. (piątek) obchodziliśmy Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka z Unicef połączony z Dniem Tolerancji oraz Dniem Pluszowego Misia. Pani Asia z biblioteki zorganizowała wystawę naszych prac - pięknych misiów. Wszystkie dzieci z klas 1-3 zaśpiewały utwór „Każdy jest inny”. Wyszło świetnie.


Listopad 2022

ZAJĘCIA W CEN "JAK POWSTAJE KSIĄŻKA?"

Dnia 09.11.2022 r. uczniowie klasy 3b wybrali się z opiekunami na zajęcia pt.:" Jak powstaje książka?" do biblioteki pedagogicznej CEN w Białymstoku. Zostali zapoznani z etapami powstawania książki, rodzajami i gatunkami. Poznali pojęcia: korekta, redakcja, Panie przygotowały mnóstwo ciekawych gier, zagadek i prezentacje multimedialne.


Październik 2022

GRA "MAŁY KSIĄŻĘ" W CENTRUM DOSKONALENIA NAUCZYCIELI

26 października klasa 8d pod opieką pani Joanny Poskrobko oraz pani Agnieszki Jurgilewicz udała się do biblioteki Centrum Doskonalenia Nauczycieli, aby wziąć udział w grze opartej o lekturę Antoine'a de Saint-Exupery'ego "Mały Książę". Młodzież, wykonując różne zadania, przypomniała i utrwaliła sobie treść tej przepięknej książki, co na pewno przyda się przed egzaminem ósmoklasisty. Planujemy już kolejne tego typu wyjście do CEN-u, a także stworzenie własnej gry na podstawie "Quo vadis" Henryka Sienkiewicza.


Październik 2022

CZYTANIE MA GŁOS

W ramach obchodów Międzynarodowego  Miesiąca Bibliotek Szkolnych, Szkoła Podstawowa nr 7 im. Hugona Kołłątaja w Białymstoku, dołączyła do akcji organizowanej przez CEN w Białymstoku

Celem akcji jest popularyzowanie czytelnictwa wśród dzieci i młodzieży.

W drugiej edycji konkursu „Czytanie ma głos” w naszej szkole uczestniczyli wszyscy uczniowie i nauczyciele. 

Propozycje tekstów „Bajki Ezopa” czytali:

Nauczyciele:

  • p. Dorota Mancewicz
  • p. Agnieszka Borkowska
  • p. Marta Piskowska
  • p. Roman Sacharczuk
  • p. Joanna Poskrobko
  • p. Dorota Sadowska
  • p. J. Kołtek

Uczniowie:

  • Maria Kotowicz
  • Zuzanna Szutkiewicz
  • Gabriela Bućko
  • Maja Czarkowska

Wszystkim uczestnikom akcji składamy podziękowania za trud włożony w rozwijanie czytelnictwa w naszej szkole.

Zapraszamy do udziału w przyszłym roku szkolnym.


MIĘDZYNARODOWY MIESIĄC BIBLIOTEK SZKOLNYCH

PAŹDZIERNIK 2022

W ramach tegorocznych obchodów MMBS zaplanowano:

  • Gazetkę informacyjną na temat Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych;
  • Wystawka nowości czytelniczych dla dzieci  „Książki, które polecam”;
  • Konkurs plastyczny „Mój ulubiony bohater książkowy” – III edycja, uczniowie klas I – III;
  • Akcja czytelnicza „Czytanie ma głos” – czytają: dyrektorzy, wychowawcy, nauczyciele i inni pracownicy szkoły;
  • „Bajkowe zgadywanki” – dzień z zagadkami w bibliotece szkolnej;
  • Cykl zajęć czytelniczych dla klas II – VIII, w bibliotece pedagogicznej CEN w Białymstoku.

SERDECZNIE ZAPRASZAMY


Biblioteka szkolna
ROK SZKOLNY 2021/2022


Maj 2022

KONKURS  RECYTATORSKI
TWÓRCZOŚCI  WANDY CHOTOMSKIEJ "PIĘKNE STROFY”

W ramach Białostockiego Tygodnia Czytania Dzieciom dnia 30 maja 2022r. odbył się Konkurs Recytatorki twórczości Wandy Chotomskiej: „Piękne strofy”. Konkurs cieszył się ogromnym zainteresowaniem.

Celem konkursu, było rozwijanie zainteresowań czytelniczych wśród uczniów klas młodszych oraz zaprezentowanie wybranego utworu znanej autorki wierszy dla dzieci W. Chotomskiej. Jury oceniało: poprawność językową i artykulacyjną, płynność i tempo mówienia, przekaz artystyczny. Spośród wielu uczestników, którzy zgłosili się do biblioteki szkolnej, wyłoniono i nagrodzono 6 laureatów przyznając trzy równorzędne nagrody i trzy wyróżnienia. Pozostali uczniowie otrzymali podziękowania i dyplomy za udział.

Nagrody otrzymali:

Jan Toczydłowski kl.  1a
Agata Sawczuk kl.  2a
Aleksander Koczewski kl. 3b

Wyróżnienia:

Wiktoria Czarkowska kl. 1b
Wiktoria Baryga kl. 2b
Oliwia Czochańska kl. 3a
Serdecznie dziękujemy wszystkim uczestnikom i gratulujemy zwycięzcom!


Marzec -Kwiecień 2022

ZAJĘCIA CZYTELNICZE
W BIBLIOTECE PEDAGOGICZNEJ CEN
W BIAŁYMSTOKU

W marcu i kwietniu 2022r., uczniowie klas 3a, 3b i 2b byli gośćmi Biblioteki pedagogicznej CEN w Białymstoku.

Uczniowie klasy 3b, uczestniczyli w zajęciach czytelniczych „ Dbaj o zdrowie – Żaba”. Poznali różne rodzaje żab i ich zwyczaje. Rozmawiali o emocjach. Dzieci obejrzały teatrzyk kamishibai do wiersza o chorej żabie J. Brzechwy. Uczestniczyły w zabawie ruchowej oraz wykonały portret żaby zgodnie ze swoimi emocjami. Zajęcia cieszyły się ogromnym zainteresowaniem. Uczniowie zwiedzili bibliotekę, a także zbiory w podziemiach. Najwięcej śmiechu i radości sprawiły im „podziemne ciemności w tunelu”.

Uczniowie klasy 3a wzięli udział w zajęciach „Słowotwory i potwory” Wysłuchały opowiadania o stworkach. Uczestniczyły z zabawach językowych. Tworzyły własne stwory na podstawie dziwnie połączonych  wyrazów. Pomysłowość dzieci zaskoczyła wszystkich. Zabawa była przednia. 

Dzieci z klasy 2b brały udział w lekcji czytelniczej Bądź dobrym przyjacielem – „Żabek i Ropuch”. Dzieci wysłuchały opowiadania o „Zielonym guziku”. Rozmawiały o przyjaźni i dobrych relacjach z innymi. Inscenizowały scenki na temat przyjaźni. Uczestniczyły w szeregu zabaw ruchowych. Na zakończenie odwiedziły bibliotekę pedagogiczną oraz podziemne archiwa.

Każda z klas otrzymała pochwały i zaproszenie na kolejne spotkania.

Wszystkim uczestnikom serdecznie dziękujemy.

Zajecia_czytelnicze_w_cen (10).jpg Zajecia_czytelnicze_w_cen (18).jpg Zajecia_czytelnicze_w_cen (18).jpg Zajecia_czytelnicze_w_cen (1).jpg Zajecia_czytelnicze_w_cen (14).jpg

17 luty 2022

UROCZYSTE PASOWANIE UCZNIÓW
KLAS PIERWSZYCH NA CZYTELNIKÓW
BIBLIOTEKI SZKOLNEJ

Dnia 16 i 17 lutego uczniowie klas pierwszych wzięli udział w uroczystości czytelniczej z okazji Ślubowania na czytelnika biblioteki szkolnej.
Dzieci zapoznały się z zasadami panującymi w bibliotece. Dowiedziały się, w jaki sposób wypożycza się książki oraz uczestniczyły w szeregu zabaw, testach, zagadkach dotyczących znajomości literatury dziecięcej.
Uczniowie wysłuchali wiersza J. Huszcza Skarga książki i chętnie  wypowiadali się na temat poszanowania i obchodzenia się z książkami.
Następnie złożyli uroczyste przyrzeczenie czytelnika. Po zajęciach uczniowie odwiedzili bibliotekę razem z wychowawcami i wypożyczyli pierwsze książki. Dzieci były podekscytowane tak, że wszystkie  skupiły się w gromadkach na korytarzu i przeglądały je z zaciekawieniem.

Mamy nadzieję, że najmłodsi będą nas chętnie i często odwiedzać.

GRATULUJEMY!

Zapraszamy do Galerii


listopad 2021

ŚWIĘTO  PLUSZOWEGO MISIA

25 listopada obchodziliśmy „Światowy Dzień Pluszowego Misia”.

Z tej okazji uczniowie klas I-III uczestniczyli w uroczystych obchodach „Światowego Dnia Pluszowego Misia”

Na zajęciach uczniowie poznali historię powstania Pluszowego Misia. Słuchali opowiadań z „Pamiętnika Czarnego Noska”  - Janiny Porazińskiej. Na podstawie prezentacji, poszerzyli swoją wiedzę o życiu i zwyczajach niedźwiedzi: brunatnego i polarnego. Sprawdzeniem wiadomości o misiach i niedźwiedziach były: quizy, zagadki i bajki o misiach, odtańczyliśmy także misiowy taniec. Wszyscy uczniowie mieli okazję obejrzeć stare pamiętniki i dowiedzieć się, w jaki sposób można wykonać nowy pamiętnik.

Podsumowaniem zajęć, było zaproszenie młodszych uczniów do udziału w konkursie literacko – plastycznym pt.: „ Pamiętnik mojego pluszaka”, który trwać będzie do 20.12.20121r.,

Najciekawsze pamiętnikowe wspomnienia pluszaków, zostaną nagrodzone i umieszczone na stronie szkoły w zakładce biblioteka.

Wspólna nauka i zabawa sprawiła uczniom wiele radości.

Szkoła Podstawowa nr 7 im. Hugona Kołłątaja

ul. Wiatrakowa 18

15-827 Białystok

Tel./Fax: 856511408

Tel.: kom. 793830044

E-mail: sp7@sp7.bialystok.pl

Powrót na początek strony