Patron Szkoły

Patron Szkoły Podstawowej nr 7 - Hugo Kołłątaj

Kollataj_hugo.jpg

Hugo Kołłątaj urodził się 1 kwietnia 1750 r. na Wołyniu w niezamożnej rodzinie szlacheckiej. Wcześnie wybrał stan duchowny, ale nie poprzestał na obowiązkach duszpasterskich. W wieku 18 lat ukończył studia na Akademii Krakowskiej, uzyskując tytuł doktora filozofii. Naukę kontynuował na uniwersytetach w Rzymie i Wiedniu, zgłębiając tajniki prawa i filozofii. Po powrocie do kraju, objął jedną z kanonii krakowskich i podjął pracę w Towarzystwie do Ksiąg Elementarnych. Jego zasługi w dziedzinie oświaty były kamieniem milowym otwierającym polską szkołę na Europę. W 1777r. na prośbę Komisji Edukacji Narodowej podjął się zreformowania Uniwersytetu Jagiellońskiego. Jego działania odniosły sukces, a uczelnia odzyskała dawny europejski poziom. W okresie Sejmu Czteroletniego Kołłątaj zorganizował ośrodek wspierający pracę sejmu zwany Kuźnicą Kołłątajowską. Współdziałało tu grono publicystów popierających reformy polityczne: Franciszek Ksawery Dmochowski, Franciszek Salezy Jezierski, Franciszek Zabłocki, Jan Śniadecki.

Constitution_of_May_3,_1791_by_Jan_Matejko.jpg

Konstytucja 3 Maja 1791 roku (obraz Jana Matejki z 1891 r.). Kołłątaj stoi pośrodku, w sutannie i z orderem na piersi.

Kołłątaj aktywnie uczestniczył w tworzeniu Konstytucji 3 Maja. Żądał reform politycznych i społecznych, zniesienia liberum veto, wolności dla chłopów, dźwignięcia z upadku miast i przemysłu. Swoje przekonania argumentował w sposób jasny i logiczny. Sprawiał, że najbardziej skomplikowane idee stawały się zrozumiałe, zwięzłe i łatwe do zapamiętania. W 1794r. współorganizował sprzysiężenie przygotowujące Powstanie Kościuszkowskie. Wszedł w skład rządu powstańczego – Rady Najwyższej Narodowej. Po klęsce powstania Kołłątaj został aresztowany przez Austriaków i osadzony na 8 lat w więzieniu. Ostatnie lata życia spędził w Warszawie. Mimo ubóstwa (najpierw majątek zagrabili mu targowiczanie, potem zaborcy) prowadził aktywne prace publicystyczne i naukowe. Swoje poglądy polityczne zawarł w utworach: „Do Stanisława Małachowskiego, referendarza koronnego, o przyszłym sejmie Anonima listów kilka”, „O ustanowieniu i upadku Konstytucji 3 Maja 1791r.”, „Prawo polityczne narodu polskiego” – częścią tego utworu jest słynna, świetnie napisana odezwa „Do Prześwietnej Deputacji”. Cała działalność Hugona Kołłątaja streszcza się w jego własnych słowach, które uznał za zasadniczy cel swej pracy „poprawa wychowania publicznego”. Kołłątajowski projekt reformy szkolnictwa usiłował wiązać naukę z życiem, przygotowywać młodzież do przyszłej pracy zawodowej i stawiać właściwe cele nauce. Szczególną troską otaczał problem wykształcenia i wychowania dziewcząt oraz dzieci ze wsi, małych miasteczek i miast. Wiele uwagi poświęcał wykształceniu nauczycieli, obsadzie kadrowej szkół, ich gospodarce, remontom i wyposażeniu. Kołłątaj interesował się również folklorem. Zakresem swoich badań objął dialekty, stroje, obrzędy, zabawy, budownictwo i rzemiosło. W swej działalności reformatorskiej wielokrotnie współpracował z organami samorządowymi i założonymi przez siebie Radami Szkół. Niepodobna przecenić zasług Hugona Kołłątaja. Był on jednym z twórców historii Polski w swoim czasie. Myśli, pracę, serce oddał na usługi nauki i nowoczesnego społeczeństwa. Dostrzegał to, co najpotrzebniejsze. Dlatego zajął się przede wszystkim stworzeniem warunków do oświecenia całego bez reszty społeczeństwa. Uważał, że jedyną miarą wartości człowieka jest jego wiedza i praca. Zmarł w osamotnieniu i zapomnieniu w 1812r.

imię H.K..jpg img_20211014_074350.jpg
Hugo Kołłątaj Patronem naszej szkoły został w 1974 roku. Z okazji 100 - lecia SP7 w 2019r. na budynku szkoły powstał mural
z wizerunkiem Hugona Kołłątaja.

 

 

Szkoła Podstawowa nr 7 im. Hugona Kołłątaja

ul. Wiatrakowa 18

15-827 Białystok

Tel./Fax: 856511408

Tel.: kom. 793830044

E-mail: sp7@sp7.bialystok.pl

Powrót na początek strony